VÅLERENGA FOTBALL

Statistikk og historikk i over 100 år

header photo

SPORTSLIG OVERSIKT

         
         
         
         
         
         
         

OVERSIKT

1.  KLUBBFAKTA  PR. 1.1.2017

2.   VÅLERENGA I SERIE OG NM-CUP ÅR FOR ÅR  pr.1.1.2017

3.   VÅLERENGA 2 I SERIE  pr. 1.1.2014

4.   VÅLERENGA I EUROPA,  OVERSIKT OVER KAMPER  pr. 1.1.2017

5.   LAGOPPSTILLINGER I EUROPAKAMPER  pr. 1.1.2017 

6.   FAKTA I SEMI- OG NM-FINALER  pr. 1.1.2017

7.   STØRSTE SEIRE  pr. 22.10.2017 

8.   STØRSTE TAP   pr. 1.1.2014

9.   JUNIORFINALER    pr. 1.1.2014

10.   TILSKUERTALL  pr. 1.1.2014

11. TILSKUERTOPPEN HJEMME  pr.1.1.2014

12. TILSKUERTOPPEN ALLE KAMPER  pr. 1.1.2014

13. TILSKUERBÅNN pr. 1.1.2017

14. HJEMMEBANER  pr. 1.1. 2017

15. DAMEFOTBALL HISTORIKK  (se høyre kolonne)   pr. 1.1.2014


  VÅLERENGA FOTBALL

  FAKTA pr. 1.1.2017

 Adresse:      Postboks 6064 Etterstad, 0601 Oslo

 Stiftet:         29. juli 1913

Klubbens drakter: Blå trøye m/ røde felt, hvit bukse og røde strømper

 

Meritter:

Seriemester: 5 ganger (1965, 1981, 1983, 1984 og 2005)

 

Seriesølv: 3 ganger (1948/49, 2004, 2010)

 

Seriebronse: 4 ganger (1960/61, 1974, 1985 og 2006)

 

NM-cupmester: 4 ganger (1980, 1997, 2002 og 2008)

 

Tapende cupfinalist: 2 ganger (1983 og 1985)

 

Kretsmester for Oslo: 4 ganger  (1927, 1932, 1933 og 1934)

 - før landsomfattende serie ble innført i 1937

 

Europadeltagelse: Kvartfinale i cupvinnercupen 1998/99. Deltatt 16 ganger

 

Sesonger i toppserien (siden 1937): 56 av 71 (siden 1963: 43 av 54)

Toppseriekamper (1948-2016):        1190       465   288  437  1875-1754   1461  poeng

Lengste periode i toppserien:           15 sesonger (2002-2016)

Flest obligatoriske A-kamper:           Morten Berre, 385 (2003-2015)

Flest toppseriekamper:                      Morten Berre, 298 (2003-2015)

Flest mål i obligatoriske kamper:     Einar Bruno Larsen, 99 (1957-1968)

Flest toppseriemål (siden 1937):      Morten Berre, 63  (2003-2015)

Flest sesonger på A-laget:                Henry "Tippen" Johansen, 20 (1923-1946)

Flest sesonger i toppserien:             Morten Berre, 13 (2003-2015)

Flest meritter som spiller:               Vidar Davidsen, tre seriemesterskap, ett NM-cupgull, en

                                                            seriebronse, to cupsølv (1980-1985)

Flest landskamper for VIF:              Henry "Tippen" Johansen, 48 (1926-1938)

Hjemmebane, flest sesonger:           Bislett (hovedhjemmebane 55 sesonger)

 - siden landsomfattende serie 1937: Bislett (46 sesonger), Ullevaal (25 sesonger)

Tilskuerrekord:                                 65.000 mot Dynamo Bucuresti i Romania 25/8 1982 i E-cup

  - på hjemmebane:                           24.894 mot Rosenborg på Ullevaal 23/10 2005 i seriekamp

  - i Norge:                                          27.433 mot Asker på Ullevaal 7/10 1951 i NM-cup, semifinale

Tilskuerbånn i toppserien:               443 mot Moss på Melløs 7/10 1990 

  - på hjemmebane:                            550 mot Fyllingen på Bislett 30/9 1990 

Største seier i obligatorisk kamp:    12 - 1 mot Oldenborg 1/5 2011 i 1.runde i NM-cupen

Største seier i toppserien:                  8 - 0  mot Lisleby 27/5 1951

Største tap i obligatorisk kamp:       0 - 9  mot Kvik, Halden 17/8 1930 i 2.runde i NM-cupen

Største tap i toppserien:                    0 - 7  mot Mjøndalen 12/9 1937 i Norgesserien og mot

                                                             Skeid 2/8 1938 i Norgesserien  

 


 

 VÅLERENGA  I   SERIE   OG   NM-CUP

 Vålerenga har spilt i serie tilknyttet Norges Fotballforbund siden 1917.  I  perioden 1917 til 1937 spilte VIF i kretsserien for Oslo (Kristiania). Unntaket var i sesongen 1927/28 da Østlandsligaen ble opprettet og VIF spilte i hovedserien. VIF spilte også i Østlandsligaens underavdeling i sesongen 1931/32. Vålerenga har spilt i landsomfattende serie siden den ble opprettet i 1937. I perioden 1945-47 ble det imidlertid spilt kretsserie før Norgesserien startet igjen i 1947.

 I perioden 1917-21 ble kretsserien innledet  med gruppespill fordelt på avdelinger. Avdelingsvinnerne gikk videre i et cupsystem. Oversikten inkluderer i denne perioden avdelings-,cup- og kvalifiseringskamper.

             

Sesong:     Serie:                            Plass:         Antall        V    U    T                      Målf.:        Poeng:       NM-cup:

                                                                               kamper:

1914          K & O.S.F. -                                       2                0     0     2                      02-07               -                ikke del.     * 1

1915          K.& O.S.F. kl.A              2 av 4       3                 2     0     1                      11-13           4               ikke del.                       

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1916          K.& O.S.F. kl.A            1 av 4         3                 2     0     1                      09-06           4               ikke del.     Vant kretsserie  *2

1917          Kretsserie, kl.C             -                  3                 2     0     1                      04-05           -                ikke del.     Opptatt i Kristiania fotballkrets  *3

1918          Kretsserie, kl.C             1                 7                 6     1     0                      22-04           -                ikke del.     OPPRYKK TIL KL.B  *4

1919          Kretsserie, kl.B             -                  3                 0     0     3                      01-10           -                ikke del.     *5

1920          Kretsserie, kl.B             -                  6                 4     0     2                      13-09           -                ikke del.     Tap i kval.kamp til kl.A  *6

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1921          Kretsserie, kl.B             2                 9                 6     1     2                      19-14           -              ikke del.   OPPRYKK TIL KL.A  *7

1922          Kretsserie, kl.A             6  av 8       7                 2     1     4                      09-17           5               2.runde      Første deltagelse i NM

1923          Kretsserie, kl.A             4  av 8       7                 3     2     2                      10-08           8               1.runde     

1924          Kretsserie, kl.A             6  av 8       7                 2     0     5                      03-17           4               1.runde

1925          Kretsserie, kl.A             2  av 8       7                 5     1     1                      17-04         11               4.runde      Tap i kretsseriefinale  *8

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1926          Kretsserie, kl.A             3  av 8       7                 4     0     3                      16-17           8               3.runde     

1927          Kretsserie, kl.A             1  av 8       7                 5     1     1                      28-14         11               2.runde      KRETSSERIEMESTER  *9

1927/28    Østlandsl.,hoveds.    14  av 15   14                 3     3     8                      19-34           9               2.runde      NEDRYKK

1929          Kretsserie, kl.A             5  av 8       7                 3     1     3                      12-09           7               2.runde

1930          Kretsserie, kl.A             8  av 8       7                 1     1     5                      10-19           2               2.runde   Vant kval.kamp  *10

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1931          Kretsserie, kl.A             4  av 8       7                 3     3     1                      13-11           9               3.runde

1932          Kretsserie, kl.A             1  av 8       7                 4     3     0                      22-09         11               4.runde      KRETSSERIEMESTER

1931/32    Østlandsl.,underavd.  3  av 8       7                 4     1     2                      18-12           9                                   *11            

1933          Kretsserie, kl.A             1  av 8       7                 6     0     1                      18-09         12               4.runde      KRETSSERIEMESTER

1934          Kretsserie, kl.A             1  av 8       7                 6     0     1                      20-07         12               2.runde      KRETSSERIEMESTER

1935          Kretsserie, kl.A             2  av 8       7                 6     0     1                      22-03         12               4.runde

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1936          Kretsserie, kl.A             2  av 8       7                 4     1     2                      10-05           9               Kvartfin.   KVALIFISERT  FOR  NORGESSERIEN

1937          Kretss., kl.A,avd.1       2  av 4       3                 2     0     1                      05-04           4               3.runde      *12

1937/38    Norgess.d.II,avd.B      4  av 7     12                 4     4     4                      16-24         12               Kvartfin.   *13

1938/39    Norgess.d.II,avd.A      4  av 8     14                 5     1     8                      30-38         11               1.runde

1939/40    Norgesserien avbrutt                                                                                                                       2.runde      *14

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1941-44    Ikke arrangert

1945          Kretss.,kl.A,avd.2        2  av 8       6                 4     1     1                      17-07           9               3.runde     

1946          -                                                                                                                                                            3.runde     

1946/47    Kretsserie, kval.serie   2  av 12   22              16     5     1                       76-17         37               2.runde      KVALIFISERT FOR  NORGESSERIEN

1947/48    Norgess.d.II,avd.A      1  av 7     12                 8     2     2                      30-20         18               1.runde      TAP I DISTRIKTFINALE  *15  

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

*

1.  VIF spilte i en serie organisert av ”Kristiania og Omegns Sammensluttede Fotboldklubber” (K. & O.S.F.). Serien ble i 1914 spilt etter et cupsystem.

2.  VIF vant serien etter at B 14 ble diskvalifisert fordi de hadde benyttet seg av spillere som også hadde spilt i Kristiania kretsserie.

3.  VIF ble opptatt som medlem i NFF og spilte i  Kristiania kretsserie (senere Oslo) i  klasse C. C-klassen var inndelt i 4 avdelinger. VIF spilte i avdeling 4 med fire lag og ble nr. 2 med 4 poeng.

4.  VIF spilte mot 6 lag, først i avdelingsspill som de vant, så etter et cupsystem hvor VIF vant finalen 3-0 mot Fart. C-klassen var inndelt i 8 avdelinger. VIF spilte i avdeling 6 med fire lag og fikk 6 poeng.

5.   B-klassen var inndelt i 4 avdelinger. VIF spilte i avdeling 2 med fire lag og ble nr.4 med 0 poeng.

6.  VIF spilte mot 6 lag,først i avdelingsspill som de vant, så etter et cupsystem.VIF  tapte finalen 0-3 mot Lyn og 0-5 mot K.B. (Kristiania Ballklub) i kval.kamp for A-klassen. B-klassen var inndelt i 4 avdelinger. VIF spilte i avdeling 2 med fire lag og fikk 6 poeng.

7.  VIF spilte mot 6 lag,først i avdelingsspill som de vant etter omkamper, så etter et cupsystem. Kval.kamp til A-klasse: VIF-K.B. 3-1. VIF tapte B-finalen 0-2 mot Lyn B. B-klassen var inndelt i 4 avdelinger. VIF spilte i avdeling 1 med fire lag og fikk 4 poeng. 

8.   Poenglikhet mellom Frigg og VIF førte til omkamp for å kåre kretsmesteren; VIF tapte 2-4.

9.  VIF kvalifiserte seg til en nyopprettet hovedserie som ble kalt Østlandsligaen. Østlandsligaen ble nedlagt i 1932.

10. VIF ble fratrukket 1 poeng. Kval.kamp  til  A-klassen: VIF - B-14  4-0.

11. VIF spilte i Østlandsligaens underavdeling, avdeling I. Dette året ble Østlandsligaen nedlagt.

12. Det ble spilt omkamp om avdelingsmesterskapet, da tre lag fikk like mange poeng. VIF tapte 2-3 for Lyn.

13. Ny landsomfattende serie som ble kalt Norgesserien.Serien var inndelt i distrikter og avdelinger.Distriktvinnerne spilte om seriemesterskapet.

14. Serien ble avbrutt etter høstsesongen 1939 pga. 2.verdenskrig.Det ble imidlertid spilt to kretsserier i 1940.

15. Distriktfinale mot vinner av avd. B: VIF-Mjøndalen  0-2 og 2-2.

 

VÅLERENGA   I   SERIE  OG   NM-CUP

HOVEDSERIEN / LANDSDELSSERIEN:

 

Sesong:     Divisjon/avd.:             Plass:         Antall        V    U    T                      Målf.:        Poeng:       NM-cup:                                                                                                          

                                                                               kamper:                                                                                 

1948/49    Hovedserie avd.A       1  av  8      14               9     2     3                      23-13         20               Semifin.     SERIESØLV  *1

1949/50    Hovedserie avd.A       4  av  8      14               5     6     3                       23-24         16               3.runde

1950/51    Hovedserie avd.A       2  av  8      14               7     5     2                      35-21         19               Semifin.

1951/52    Hovedserie avd.A       7  av  8      14               5     3     6                      25-22         13               3.runde      NEDRYKK TIL LANDSDELSSERIEN

1952/53    Landsdelss. Østl.N.     2  av  8      14            10     0     4                       44-27         20               2.runde     

1953/54    Landsdelss. Østl.N.     1  av  8      14               8     5     1                      32-11         21               2.runde      OPPRYKK TIL HOVEDSERIEN

1954/55    Hovedserie avd.A.      4  av  8      14               4     6     4                      22-21         14               3.runde

1955/56    Hovedserie avd.A.      4  av  8      14               5     4     5                      23-28         14               Kvartfin.

1956/57    Hovedserie avd.B.      7  av  8      14               5     1     8                      20-29         11               4.runde      NEDRYKK TIL LANDSDELSSERIEN              

1957/58    Landsdelss. Østl.N.     3  av  8      14               6     3     5                      24-16         15               3.runde

1958/59    Landsdelss. Østl.N.     1  av  8      14            10     4     0                       43-10         24               2.runde      OPPRYKK TIL HOVEDSERIEN

1959/60    Hovedserie avd.A.      2  av  8      14               8     2     4                      27-21         18               2.runde      TAP I BRONSEFINALE  *2

1960/61    Hovedserie avd.A.      2  av  8      14               6     2     6                       24-17         14               3.runde      SERIEBRONSE  *3

         

OVERGANGSSERIEN/KVALIFISERINGSSERIEN: * 4

1961/62    Hovedserie/kval.         6  av 16     30            15     6     9                       75-41         36               Kvartfin.   Kvalifisert for  1.divisjon

 *

1. Seriefinale: VIF - Fredrikstad  H: 1-3  B: 0-3.

2. Bronsefinale: Eik - VIF   4-2.

3. Bronsefinale: VIF - Lyn  6-4.

4. De to hovedserieavdelinger samles i én divisjon med 16 lag.

 

NYTT SERIESYSTEM:

 

Sesong:     Divisjon/avd.:             Plass:         Antall        V    U    T                      Målf.:        Poeng:       NM-cup:    

                                                                             kamper:

1963          1.                                    8  av 10     18               7     2     9                      44-37         16               Kvartfin.  

1964          1.                                    6  av 10     18               6     5     7                      18-21         17               Semifin.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1965          1.                                    1  av 10     18            12     3     3                       39-25         27               Kvartfin.   SERIEMESTER

1966          1.                                    5  av 10     18               9     1     8                      32-35         19               Kvartfin.

1967          1.                                    5  av 10     18               7     4     7                      27-33         18               Semifin.

1968          1.                                10  av 10      18               3     4   11                      18-38         10               Kvartfin.   NEDRYKK

1969          2. avd.A                        2  av  8      14               9     1     4                      24-13         19               2.runde

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1970          2. avd.B                        8  av  8      14               2     5     7                      17-26           9               1.runde      NEDRYKK

1971          3. Østland/Nordre       1  av 10     18            12     3     3                       40-18         27               4.runde      OPPRYKK

1972          2. avd.B                        8  av 10     18               5     4     9                      15-18         14               2.runde     

1973          2. avd.A                        2  av 10     18            11     3     4                       38-20         25               3.runde      OPPRYKK *1

1974          1.                                    3  av 12     22            12     4     6                       33-25         28               2.runde      SERIEBRONSE

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1975          1.                                11  av 12      22               3   10     9                      19-36         16               4.runde      NEDRYKK

1976          2. avd.B                        1  av 10     18               15   2     1                      34-17         32               Kvartfin.   OPPRYKK.

1977          1.                                    7  av 12     22               8     4   10                      37-37         20               3.runde

1978          1.                                    6  av 12     22               9     6     7                      44-34         24               4.runde

1979          1.                                    8  av 12     22               8     4   10                      33-41         20               2.runde

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1980          1.                                    8  av 12     22               6     8     8                      26-26         20               VINNER  NMCUPMESTER

1981          1.                                    1  av 12     22               9   11     2                      44-27         29             Semifin. SERIEMESTER       

1982          1.                                    4  av 12     22            10     4     8                       35-21         24               3.runde

1983          1.                                    1  av 12     22            12     7     3                       38-17         31             Finaletap   SERIEM./NMSØLV

1984          1.                                    1  av 12     22            13     6     3                       40-14         32               3.runde      SERIEMESTER

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1985          1.                                    3  av 12     22               9     6     7                      44-31         24            Finaletap   SERIEBR./NMSØLV

1986          1.                                    7  av 12     22               9     4     9                      29-28         22               4.runde

1987          1.                                    7  av 12     22               8     1/4  9                      26-27         30               2.runde

1988          1.                                    7  av 12     22               8     6     8                      26-32         30               Kvartfin.

1989          1.                                10  av 12      22               7     2   13                      29-52         23                4.runde    Vant Kval.spill *2 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1990          1.                                11  av 12      22               4     4   14                      26-53         16               3.runde      NEDRYKK

*

1. Kval.spill til 1.div.:  VIF-Mjølner 2-0, Bryne-VIF        0-1.

2. Kval.spill til 1.div.:  VIF-Djerv     1-0, Ham/Kam-VIF 2-2.  

 

   VÅLERENGA   I   SERIE   OG   NM-CUP 

   NY DIVISJONSBETEGNELSE:

 Sesong:     Divisjon/avd.:             Plass:         Antall        V    U    T                      Målf.:        Poeng:       NM-cup:

                                                                              kamper:

 1991          1. avd.A                        3  av 12     22            13    1     8                        31-26         40               3.runde

 1992          1. avd.A                        9  av 12     22               9    2   11                      30-39         29               4.runde

 1993          1. avd.A                        1  av 12     22            13    4     5                        52-29         43               4.runde      OPPRYKK 

 1994          Elite, Tippeligaen        9  av 12     22               5     7   10                      32-40         22               4.runde

 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1995          Elite, Tippeligaen        7  av 14     26            11    6     9                        47-44         37               2.runde      *1 

 1996          Elite, Tippeligaen     13 av 14       26               6     9   11                      30-40         27               Semifin.     NEDRYKK  *2

 1997          1.                                   1  av 14     26           19     3     4                        70-21         60         VINNER NM-MEST./OPPRYKK

1998          Elite, Tippeligaen        7  av 14     26           10     3     6                        44-48         33               3.runde

 1999          Elite, Tippeligaen     11 av 14       26               8      4   14                      40-53         28               4.runde                                

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------  

2000          Elite, Tippeligaen     12 av 14       26               5     9   12                      32-44         24               Kvartfin.   NEDRYKK *3   

 2001          1.                                    1  av 16     30            19    8     3                        71-29         62               Kvartfin.   OPPRYKK *4

 2002          Elite, Tippeligaen        8  av 14     26               7   12     7                      38-31         33           VINNER   NM-CUPMESTER

 2003          Elite, Tippeligaen     12  av 14       26               6   10   10                      30-33         28            Kvartfin.   Vant kval.spill *5

2004          Elite, Tippeligaen        2  av 14     26            13    9     4                       40-22         48               3.runde      SERIESØLV

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 2005          Elite, Tippeligaen        1  av 14     26            13    7     6                        40-27         46               Semifin.     SERIEMESTER

 2006          Elite, Tippeligaen         3  av 14     26           13    5     8                        43-28         44              Kvartfin.    SERIEBR.

2007          Elite, Tippeligaen        7  av 14     26            10    6   10                        34-34         36               4. runde

 2008          Elite, Tippeligaen     10 av 14     26              8    6   12                          31-37         30            VINNER  NM-CUPMESTER

 2009           Elite, Tippeligaen      7  av 16     30            12    4   14                        47-50         40               Semifin.    

 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 2010          Elite, Tippeligaen        2  av 16     30            19    4     7                        69-36         61           2.runde SERIESØLV                                  

 2011          Elite, Tippeligaen        7  av 16     30            14    5   11                        42-33         47              2.runde

 2012          Elite, Tippeligaen        8  av 16     30            12    5   13                        42-44         41              3.runde  

2013           Elite, Tippeligaen       11 av 16     30            10    6   14                        41-50         36              Kvartfinale  

2014           Elite, Tippeligaen        6  av 16     30           11    9    10                        59-53         42              4.runde  

2015           Elite, Tippeligaen        7  av 16     30           14    7     9                         49-41         49              2. runde 

2016           Elite, Tippeligaen       10 av 16     30           10    8    12                        41-39         38              Kvartfinale   

​2017           Elite, Tippeligaen

 

*

1. Fratrukket 2 poeng pga. økonomisk rot.

2. Fratrukket 1 poeng pga. at VIF brukte en ikke spilleberettiget spiller.

 3. Kval.spill til eliteserien: Sogndal-VIF 1-1, VIF-Sogndal  2-2.

 4. Fratrukket 3 poeng pga. at VIF gjennom flere kamper brukte tre ikke spilleberettigede spillere.

 5. Kval.spill til eliteserien: Sandefjord-VIF 0-0, VIF-Sandefjord 5-3.

 


 

 

  VÅLERENGA 2   I   SERIE

 Sesong:     Divisjon/avd.:             Plass:         Antall       V   U   T                     Målf.:        Poeng:   

 1990          4. avd.E                        5  av 13     24               11   6     7                      51-35         39

 1991*        3. avd.E                        9  av 12     22                 7   5   10                      26-37         26               NEDRYKK

 1992          4. Oslo avd.B               3  av 12     22               12   4     6                      67-40         40

 1993          4. Oslo avd.A               6  av 14     26               13   5     8                      51-42         44               OPPRYKK  pga. 1.laget

 1994          3. avd.5                         8  av 12     22               10   1   11                      46-40         31

 ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 1995          3. avd.3                      12  av 12      22                5   3   14                      37-45         18               NEDRYKK

 1996          4. Oslo avd.2                2  av 13     24               16   2     6                  102-29          50               OPPRYKK

 1997          3. avd.3                         1  av 12     22               14   6     2                      70-20         48               OPPRYKK

 1998          2. avd.3                         5  av 12     22                 9   6     7                      58-46         33

 1999          2. avd.2                         4  av 12     22               12   2     8                      45-34         38

 ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 2000          2. avd.3                         7  av 12     22                 9   6     7                      40-28         33               NEDRYKK pga. 1. laget

 2001          3. avd.1                         3  av 11     20               12   2     6                      59-40         38              

 2002          3. avd.2                         5  av 12     22               10   2   10                      80-56         32

 2003          3. avd.4                         2  av 12     22               17   3     2                      99-32         54

 2004          3. avd.8                         2  av 12     22               17   1     4                      96-27         52                                  

 --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 2005          3. avd.3                         1  av 12     22               19   0     3                      93-23         57               OPPRYKK  **

 2006          2. avd 2                    10    av 14       26                 8   4   14                      44-61         28

 2007          2. avd.2                         7  av 14     26               11   3   12                      48-60         36

 2008          2. avd.2                    12  av 14       26                 9   3   14                      40-58         30              

2009          2. avd.1                         9  av 14     26                 8   6   12                      58-67         30              

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2010          2. avd.1                    10  av 14       26               10   2   14                      61-68         32                                  

2011          2. avd.4                    10  av 14       26                 7   6   13                      58-65         27

2012          2. avd.1                         9  av 14     26                 9   6   11                      44-43         33

2013          2. avd.1                         8  av 14     26              12    0   14                     47-47          36             

 

*  Innført ny divisjonsbetegnelse.  ** Kvalkamper til 2. divisjon: FFK 2 - VIF 2  0-3,  VIF  2 - FFK 2  4-4.


 

 VÅLERENGA   I   EUROPA

 

Deltatt 16 ganger

 Kamper: 50   Vunnet: 12  Uavgjort: 15  Tapt: 23    Målforskjell: 61 - 90  (inkl.  straffekonk.mål)    

 

 

  År     Dato     Cup                    Runde    Motstander:      H/B    Resultat:        Målscorer:

1964  23.09.64 Messeby (UEFA)   1. runde  Everton, England          H          2 - 5   (1 - 1)          E. B. Larsen, L. Eriksen

          14.10.64                                    1. runde  Everton, England          B          2 - 4   (2 - 1)          L. Eriksen, E. R.Olsen

1965 18.10.65 Messeby (UEFA)   2. runde  Hearts, Skottland            B          0 - 1   (0 - 1)

         27.10.65                                    2. runde  Hearts, Skottland           H          1 - 3   (0 - 2)          P. Knudsen

1966       25.10.66 Serievinner            2. runde  Linfield, Nord-Irland     H    1 - 4   (1 - 4)          E. B. Larsen

                 08.11.66                              2. runde  Linfield, Nord-Irland       B    1 - 1   (0 - 1)          T. Larsen

 1975       17.09.75 UEFA                    1. runde  Athlone Town, Irland    B    1 - 3   (1 - 1)          T. Olsen

                01.10.75                              1. runde  Athlone Town, Irland    H    1 - 1   (0 - 1)          D. Olavson

 1981       16.09.81 Cupvinner             1. runde  Legia Warszawa, Polen H    2 - 2   (0 - 1)          P. Jacobsen 2

                30.09.81                              1. runde  Legia Warszawa, Polen B     1 - 4   (1 - 2)          A. Moen

 1982       25.08.82 Serievinner            Kval.r.    Dynamo Bucuresti, Ro. B    1 - 3   (1 - 1)          S. Gran

                01.09.82                              Kval.r.    Dynamo Bucuresti, Ro. H    2 - 1   (1 - 1)          V. Davidsen, P. Jacobsen

 1984       19.09.84 Serievinner            1. runde  Sparta Praha, Tsjekkosl. H   3 - 3   (1 - 2)          P. Jacobsen 2, J. Bergsvand

                03.10.84                              1. runde  Sparta Praha, Tsjekkosl. B   0 - 2   (0 - 2)

 1985       18.09.85 Serievinner            1. runde  Zenit Leningrad, Sovjet  B   0 - 2   (0 - 0)

                02.10.85                              1. runde  Zenit Leningrad, Sovjet  H   0 - 2   (0 - 0)

 1986       17.09.86 UEFA                    1. runde  SK Beveren, Belgia        B   0 - 1   (0 - 0)                                      

                30.09.86                              1. runde  SK Beveren, Belgia        H   0 - 0   (0 - 0)

 1998       17.09.98 Cupvinner             1. runde  Rapid Bucuresti, Rom.   B   2 - 2   (0 - 0)          J. Carew 2

                01.10.98                              1. runde  Rapid Bucuresti, Rom.   H   0 - 0   (0 - 0)         

                22.10.98                              2. runde  Besiktas, Tyrkia            H    1 - 0   (0 - 0)          B. A. Levernes

                05.11.98                           2. runde  Besiktas, Tyrkia            B    3 - 3   (0 - 3)          K. H. Haraldsen, K. R .Kaasa, J. Carew

 1999       04.03.99                              Kvartfin. Chelsea, England              B    0 - 3   (0 - 2)

                18.03.99                              Kvartfin. Chelsea, England            H   2 - 3   (2 - 3)          F. Kjølner, J. Carew

 2003       24.09.03 UEFA                    1. runde  Grazer AK, Østerrike     H   0 - 0   (0 - 0)

                15.10.03                              1. runde  Grazer AK, Østerrike     B    1 - 1   (0 - 1)          M. Berre

                06.11.03                              2. runde  Wisla Krakow, Polen     H    0 - 0   (0 - 0)

                27.11.03                               2. runde Wisla Krakow, Polen     B    4 - 3/0 - 0 (0 - 0)   (straffesparkkonk.)

 2004       26.02.04                              3. runde  Newcastle, England       H    1 - 1   (0 - 1)          R. Normann         

                03.03.04                              3. runde  Newcastle, England        B    1 - 3   (1 - 1)          E. Hagen

 2005       26.07.05  Champ. League    2. kval.r. Haka, Finland                H    1 - 0   (0 - 0)          F. dos Santos                       

               03.08.05                              2. kval.r. Haka, Finland                B    4 - 1   (2 - 1)          T. A. Flo 2, K. Wæhler, S. Iversen

                09.08.05                              3. kval.r. Club Brügge, Belgia      H    1 - 0   (0 - 0)          S. Iversen             

                 24.08.05                       3. kval.r. Club Brügge, Belgia      B     3 - 4/0 - 1 (0 - 0)  (Straffesparkkonk.)                                    

               15.09.05 UEFA                   1. runde  Steaua Bucuresti, Rom.  H    0 - 3   (0 - 2)

              29.09.05                              1. runde  Steaua Bucuresti, Rom.   B    1 - 3   (0 - 2)          B. Hulsker

 2006       26.07.06   Champ. League   2. kval.r. Mladá Boleslav, Tsjek.   B    1 - 3   (0 - 3)          A. Gashi               

                02.08.06                              2. kval.r. Mladá Boleslav, Tsjek.  H    2 - 2   (0 - 1)          selvmål, D. Fredheim Holm

2007       19.07.07   UEFA                  1. kval.r. Flora Tallin, Estland      B    1 - 0   (1 - 0)          R. Lange

               02.08.07                              1. kval.r. Flora Tallin, Estland      H    1 - 0   (0 - 0)          M. Berre

               16.08.07                              2. kval.r. Ekranas, Litauen           B    1 - 1   (0 - 1)          F. dos Santos

               30.08.07                              2. kval.r. Ekranas, Litauen            H   6 - 0   (3 - 0)          C. Grindheim 2, J. D. Sørensen,

                                                                                                                                                       J. Horn, J. A. Storbæk, K. Brix

              20.09.07                              1. runde  Austria Wien, Østerrike  B    0 - 2   (0 - 1)

              04.10.07                              1. runde  Austria Wien, Østerrike   H   2 - 2   (0 - 1)          F. dos Santos, selvmål

2009       30.07.09  Europa League     3. kval.r. PAOK Saloniki, Hellas   H   1 - 2   (1 - 2)          J. A. Storbæk

               06.08.09                              3. kval.r.  PAOK Saloniki, Hellas   B  1 - 0   (0 - 0)          M. Berre

 2011       14.07.11  Europa League     2. kval.r. Mika Yerevan, Armenia  H  1 - 0   (0 - 0)          M. Berre

               21.07.11                               2. kval.r.  Mika Yerevan, Armenia  B 1 - 0   (0 - 0)          F. dos Santos

               28.07.11                              3. kval.r. PAOK Saloniki, Hellas    H  0 - 2   (0 - 0)

               04.08.11                              3. kval.r. PAOK Saloniki, Hellas    B  0 - 3   (0 - 1) 

 


 

  LAGOPPSTILLINGER I EUROPAKAMPER

156 spillere. Komplette lagoppstillinger fra Vålerengas 50 kamper i Europakamper gjennom tidene. Kursiv = Byttet ut.

                                                                                                                                                                                     

23.09.64    Everton       H             Sørlie          Eggen         Kramer      T.Larsen    Hansen      Jakobsen   Knudsen    E.Larsen    Eriksen      Lauvsnes  Sørensen

14.10.64    Everton         B            Sørlie          Eggen         Eriksen      T.Larsen    Hansen      Jakobsen   Knudsen    E.Olsen      Hellerud    E.Larsen    Sørensen

 

18.10.65    Hearts          B             Sørlie          Eggen         Mathisen   T.Larsen    Presterud   Jakobsen   Knudsen    E.Larsen    Markussen                   Børresen                    Sørensen

27.10.65    Hearts          H             Sørlie          Eggen         Mathisen   T.Larsen    Presterud   Jakobsen   Knudsen    E.Larsen    E.Olsen      Børresen    Sørensen

 

25.10.66    Linfield       H             Sørlie          Mathisen   T.Larsen    O.Syvers.   Skogli         Sørensen   Knudsen    E.Larsen    Markussen                   Jakobsen                    E.Olsen     

08.11.66    Linfield       B              Sørlie          Mathisen   Skogli         T.Larsen    O.Syvers.   Sørensen   Jakobsen   Knudsen    E.Larsen    Eriksen      E.Olsen

 

17.09.75    Athlone        B              Blomfeldt R. Hansen Jørgensen  Haslie        K.Eriksen  Olavson     Foss            H.Karlsen Brekke       Edner         T. Olsen                    Skogli,Hoftvedt

01.10.75    Athlone        H             Blomfeldt R. Hansen Brekke       Haslie        Jørgensen  Edner         H.Karlsen  K.Eriksen  Foss            T. Olsen     Olavson     Hyving

 

16.09.81    Legia W.    H              Jacobsen   Morstad    S.Peders.   E.Peders.   Brevik        Moen         T.Jacobs.   Davidsen   Foss            P.Jacobs.   Madsen                    Haugen

30.09.81    Legia W.      B              Jacobsen   Morstad    E.Peders.   Austmo     Brevik        Moen         T.Jacobs.   Davidsen   Foss            P.Jacobs.   Bjarnøy                    Madsen,Haugen

 

25.08.82    Dinamo B.   B              Jacobsen   Morstad    Sollied        Austmo     Brevik        Kullerud    Davidsen   Gran           L.Eriksen   Haugen     Foss                    Liknes,Enerly

01.09.82    Dinamo B.  H              Jacobsen   Morstad    Sollied        Austmo     Brevik        T.Jacobs.   Davidsen   L.Eriksen   Haugen     P.Jacobs.   Foss            Gran

 

19.09.84    Sparta P.     H             Mediås      Bredesen   Sollied        Austmo      Mordt        Nilsen         Davidsen   Bergsvand                    Bjarnøy     P.Jacobs.                    Johansen   Fredh.,Løberg

03.10.84    Sparta P.     B              Mediås      Bredesen   Austmo     Sollied        Mordt        Nilsen         Gran           Johansen  Fredheim   P.Jacobs.   Bergsvand Løberg,Bjarnøy

 

18.09.85    Zenit L.        B              Mediås      Aalbu         B.Eriksen  Bergsvand                    L.Eriksen   Mordt        Løberg       Davidsen   Johansen   Andersen                    Fredheim  

02.10.85    Zenit L.        H             Muggebye Aalbu         B.Eriksen  Bergsvand                    L.Eriksen   Mordt        Nilsen         Davidsen   Johansen   Andersen                    Fredheim   Løberg

 

17.09.86    Beveren          B             Mediås      Bergsvand                    Løberg       L.Eriksen   Aalbu         Ødegård    Nilsen         Arnevåg    Kruge        Johansen   Husby                    Lund,Enger

30.09.86    Beveren       H             Mediås      Bergsvand                    Løberg       L.Eriksen   Aalbu         Nilsen         Davidsen   Arnevåg    Johansen   Husby                    Fredheim   Kruge

 

17.09.98    Rapid Buc. B               Krogstad   Walltin       Haraldsen Kjølner      Tran           Kaasa        Viljugrein Levernes   Hovi           Haug          Carew                    Kuvi.,Mus.,Thor.

01.10.98    Rapid Buc. H              Krogstad   Walltin       Haraldsen Kjølner      Tran           Ødegaard Viljugrein  Levernes   Haug          Hovi           Carew                    Kaasa,Thorsen

01.10.98    Besiktas      H              Krogstad   Walltin       Haraldsen Kjølner      Tran           Kaasa        Viljugrein Levernes   Hovi           Riisnæs      Carew                    Haug,Kuvi.,Ødeg.

22.10.98    Besiktas      B               Krogstad   Walltin       Haraldsen Kjølner      Tran           Haug          Viljugrein  Levernes    Hovi           Riisnæs      Carew                    Kuvi,Thors.,Kaasa

04.03.99    Chelsea       B               Kavén        Berntsen    Haraldsen Kjølner      Tran           Haug          Walltin       Levernes    Hovi           Riisnæs      Carew                    Kaasa,Simpson

18.03.99    Chelsea       H              Kavén        Berntsen    Haraldsen Kjølner      Tran           Walltin       Hovi           Levernes   Riisnæs      Carew        Simpson                    Haug,Mus.,Thors.

 

24.09.03    Grazer AK  H              Bolthof      E. Hagen   Rekdal       Hovi           Døhli          Snoeckx    Gashi         Hanssen    Edvardsen                    Santos      Berre                    Jalla.,Krogs.,Levern.

15.10.03    Grazer AK  B               Bolthof      Døhli          E. Hagen   Piiroja        Hovi           Wæhler      Snoeckx     Gashi         Hanssen    Berre          Santos                    Rekdal,Bohi.,Jalla.

06.11.03    Wisla Kra. H              Bolthof      Haugland Piiroja        E. Hagen   Hovi           Jalland       Snoeckx    Edvardsen                    Gashi         Santos       Berre                    Rekdal         

27.11.03    Wisla Kra. B               Bolthof      E. Hagen   Rekdal       Piiroja        Wæhler      Snoeckx     Hanssen    Hovi           Gashi         Santos       Berre                    Bohi.,Edvard.,Jalla.

26.02.04    Newcastle   H              Bolthof      E. Hagen   Rekdal       Hovi           Brocken    Hanssen    Gashi         Normann   Berre          Santos       Fr. Holm                    Edvard.,Krogs.,Øvre.

03.03.04    Newcastle   B               Bolthof      Brocken    E. Hagen   Rekdal       Hovi           Hanssen    Gashi         Jalland       Berre          Santos       Fr. Holm                    Normann,Wæhler

 

26.07.05    Haka           H              Arason       Brocken    Muri           Wæhler      Santos       Ishizaki      Mabizela   T. Holm     Hoseth       Flo              Fr. Holm                    Berre,Grind.,Gashi             

03.08.05    Haka           B               Arason       Brocken    Johnsen     Wæhler      Santos       Gashi         T. Holm      Grindheim                    Fr. Holm    Iversen       Flo                    Mabiz,Ishi.,Hulsker.

09.08.05    Cl. Brügge H               Arason       Brocken    Johnsen     Wæhler      Santos       Skiri            T. Holm     Gashi         Grindheim Flo             Iversen      Hoseth

24.08.05    C. Brügge  B               Arason       Wæhler      Muri           Skiri            Johnsen     Santos       Berre          Gashi         Grindheim Fr. Holm    Iversen                    Mathi.,Hulsk.,Brock.

15.09.05    Steuaua B. H               Bolthof      Driscoll      Skiri            Muri           Brocken     El-Gharbi Mabizela   Strømnes   Stenersen  Hoseth       Flo                    Fr.Holm,Ishi,T.Holm

29.09.05    Steuaua B. B               Bolthof      Muri           Skiri           Strømnes   Brocken     Mabizela   Hoseth       Stenersen  Ishizaki     Flo              Hulsker                    Gashi,Santos,Berre

 

26.07.06    Mladá B.    B               Arason       Storbæk     Muri           Johnsen     Hovi           Jepsen        Berre          Grindheim T. Holm     Santos       Fr. Holm                    Gashi,Sørensen

02.08.06    Mladá B.      H              Arason       Storbæk     Wæhler      Johnsen     Jepsen        T. Holm     Grindheim                    Santos       Gashi         Fr. Holm    Flo                    Lange,Berre, Søren.

 

19.07.07    Flora T.       B              Arason       Storbæk     Førsund     Johnsen     Jepsen        Jalland      T. Holm     Grindheim Sørensen   Lange        Berre                    Mathisen,Roberts

02.08.07    Flora T.      H              Bolthof      Storbæk     Johnsen     Wæhler      Jepsen        Santos       T. Holm     Jalland       Fellah        Fr. Holm    Berre                    Horn,Lange,Førsu.

16.08.07    Ekranas       B              Arason       Storbæk     Horn          Thomas.    Jepsen        Santos       Johnsen     Mila           Sørensen   Berre          Fr. Holm                    T.Holm,Jalla.,Rob.            

30.08.07    Ekranas         H             Arason       Storbæk     Horn          Wæhler      Jepsen        Jalland       Johnsen     Grindheim                    Sørensen   Fr.Holm     Mila                    Mathi.,Brix,Roberts

20.09.07    Austria W.   B              Arason       Storbæk     Thomas.    Horn          Jepsen        Santos       Grindheim Johnsen     Mila           Fr. Holm    Berre                    Thorvaldsson

04.10.07    Austria W. H               Arason       Storbæk     Johnsen     Thomas.    Jepsen        Santos       Jalland       Grindheim                    Fr. Holm    Berre                    Thorvald.  Horn,T.Holm,Mila

30.07.09    PAOK S.     H              Perkins       Nouri          Hagen        Fuenma.    Storbæk     Hæstad      Andresen   Zajic          Leigh         Abdellao.  Sæternes                    Singh,Fellah,Berre

06.08.09    PAOK S.    B                Perkins       Nouri          Hagen        Sæternes    Brix            Hæstad      Andresen   Zajic          Leigh         Abdellao.  Berre                    Singh,Fellah

14.07.11    Mika Y.       H              Hirschf.     Nouri          Muri           Strandb.    Nordvik     Ogude        Singh          Fellah         Nielsen      Boakye      Zajic                    Santos,Koné,Berre

21.07.11    Mika Y.      B               Hirschf.     Santos       Muri           Strandb.    Nordvik     Ogude        Singh          Stoor          Zajic          Nielsen      Fellah                    Leigh,Koné,Haidar

28.07.11    PAOK S.     H              Hirschf.     Santos       Muri           Strandb.    Nordvik     Zajic          Singh          Ogude        Fellah        Leigh         Berre                    Stoor,Nielsen,Koné

04.08.11    PAOK S.    B                Hirschf.     Santos       Muri           Strandb.    Nordvik     Ogude        Singh          Fellah         Berre          Koné          Zajic                    Leigh,Hæstad,Nielsen

 

Her følger  lagoppstillingen fra Intertotocupen i 1999 som også var kvalifisering for UEFA-cupen.                                                                                                                                                     

19.06.99    Ventspils     H              Bolthof      Døhli          Haraldsen Kjølner      Hovi           Riisnæs      Levernes   Riihilahti  Ødegaard Carew        Musæus                    Wallt.,Thors.,Karlsen

22.06.99    Ventspils     B               Bolthof      Karlsen      Haraldsen Kjølner      Døhli          Riihilahti   Walltin      Levernes   Riisnæs      Thorsen     Carew                    Musæ.,Simps.,Ødega.


 NM: VÅLERENGA I SEMIFINALER OG FINALER

24 kamper

 9/10 1949  Semifinale:

 Sarpsborg - Vålerengen   1 - 0       (1 - 0)

 Sarpsborg stadion. Tilskuere: 9.200

 Dommer: Haakon Jensen, Birkebeineren                

 Mål: 25.min. 1- 0  Willy Andresen

 VIF: Arild Andresen, Bjarne Hansen, Ragnar Andresen, Thorleif Olsen, Ragnar Berge, Einar Winther, 

          Per Andresen, Rolf Svendsen, Leif Olsen, Trygve Arnesen, Gunnar Pedersen.                    

  

 7/10 1951 Semifinale:

 Vålerengen - Asker          0 - 1       (0 - 0)

 Ullevaal stadion. Tilskuere: 27.433  (Begge lag står oppført som arrangør)

 Dommer: Svend  J. Svendsen, Torp

 Mål: 48.min. 0 - 1  Willy Fosli

 VIF: Arild Andresen, Rolf Svendsen, Ragnar Berge, Thorleif Olsen, Bjarne Hansen, Egil Lærum, Trygve Arnesen, Asbjørn Andersen, Einar Jørum, Leif Olsen, Einar Winther.

 

18/10 1964 Semifinale:

Rosenborg - Vålerengen  3 - 1       (1 - 0)

Lerkendal stadion. Tilskuere: 21.576

Dommer: Trygve Dahlgren, Urædd

Mål: 27.min.1 - 0 Kåre Rønnes, 61.min. 2 - 0 Tore Pedersen, 66.min. 3 - 0 Tore Pedersen, 69.min. 3 - 1 Åge Sørensen

VIF: Helge Sørlie, Nils Arne Eggen, Jack Kramer, Thorvald Larsen, Bjarne Hansen, Arne Jacobsen, Per Knudsen, Einar Bruno Larsen, Leif Eriksen (Kjell Markussen), Svein O. Lauvsnes, Åge Sørensen.

 

1/10 1967 Semifinale:

Vålerengen - Lyn                            0 - 4       (0 - 2)

Ullevaal stadion. Tilskuere: 13.847

Dommer: Henry Øberg, Falk

Mål: 10.min. 0 - 1 Harald Berg, 17.min. 0 - 2 Knut Berg, 73.min. 0 - 3 Knut Berg, 75.min. 0 - 4 Harald Berg.

VIF: Helge Sørlie, Per Egil Bjørnsen, Arild Mathisen, Thorvald Larsen, Leif Syversen, Odd Syversen, Leif Eriksen, Yngve Andersen, Einar Bruno Larsen, Egil Olsen, Åge Sørensen.

 

21/9 1980 Semifinale; 1.kamp:

 Mo - Vålerengen                             0 - 0eeo. (0 - 0)

 Sagbakken stadion. Tilskuere: 8.500

 Dommer: Kaare H. Lindboe, Vidar

 VIF: Tom. R. Jacobsen, Petter Morstad, Ernst Pedersen, Stein Pedersen, Tor Brevik, Tom Jacobsen, Arnfinn Moen, Vidar Davidsen, Stein Madsen, Erik Foss (Terje Olsen 50 min.), Morten Haugen (Lars Petter Røise 41 min.).

 

 2/10 1980 Semifinale; omkamp: 

 Vålerengen - Mo                             2 - 0       (2 - 0)

 Bislett stadion. Tilskuere: 20.615

 Dommer: Henry Øberg, Hamar IL

 Mål: 14.min. 1 - 0 Morten Haugen, 18.min. 2 - 0 Erik Foss.

 VIF: Tom R. Jacobsen, Petter Morstad, Ernst Pedersen, Stein Pedersen, Tor Brevik, Tom Jacobsen, Vidar Davidsen, Arnfinn Moen (Stein Madsen 1 min.), Erik Foss, Morten Haugen (Lars Petter Røise 5 min.), Terje Olsen.

 

26/10 1980 Finale:

Vålerengen - Lillestrøm  4 - 1       (3 - 1)

Ullevaal stadion. Tilskuere: 23.000

Dommer: Einar Halle, Molde

Mål: 15.min. 0 - 1 Vidar Hansen, 34.min. 1 - 1 Morten Haugen, 38.min. 2 - 1 Terje Olsen (str.), 43.min. 3- 1 Morten Haugen, 80.min. 4 - 1 Tom Jacobsen.

 VIF: Tom R. Jacobsen, Petter Morstad, Ernst Pedersen, Stein Pedersen, Tor Brevik, Arnfinn Moen (Stein Madsen 5 min.), Tom Jacobsen, Vidar Davidsen, Terje Olsen, Morten Haugen (Yngve Andersen 13 min.), Erik Foss.    

 

20/9 1981 Semifinale:

Vålerengen - Lillestrøm  0 - 2       (0 - 0)

Bislett stadion. Tilskuere: 10.697

Dommer: Einar Halle, Molde

Mål: 57.min. 0 - 1 Frank Grønlund, 60.min. 0 - 2 André Krogsæter.

VIF: Tom R. Jacobsen, Petter Morstad, Dag Roar Austmo, Ernst Pedersen, Tor Brevik, Tom Jacobsen, Arnfinn Moen, Vidar Davidsen, Pål Jacobsen, Morten Haugen, Erik Foss.

 

18/9 1983 Semifinale:

 Vålerengen - Steinkjer     1 - 0       (1 - 0)

 Bislett stadion. Tilskuere: 8.949

 Dommer: Einar Halle, Molde

 Mål: 12.min. 1 - 0 Paal Fredheim.

 VIF: Tom R. Jacobsen, Lasse Eriksen, Trond Sollied, Dag Roar Austmo, Tor Brevik, Henning Bjarnøy (Stein Gran 58 min.), Jo Bergsvand (Bengt Eriksen 38 min.), Vidar Davidsen, Egil Johansen, Pål Jacobsen, Paal Fredheim.

 

23/10 1983 Finale:

 Moss - Vålerengen           2 - 0       (1 - 0)

 Ullevaal stadion. Tilskuere: 23.000 

 Dommer: Thorodd Presberg, Strømsgodset

 Mål: 9.min. 1 - 0 Stein Kollshaugen (str.), 83.min. 2 - 0 Geir Henæs.

 VIF: Tom. R. Jacobsen, Per Gunnar Bredesen, Trond Sollied, Dag Roar Austmo, Tor Brevik (rødt kort 73.min.),  Henning Bjarnøy, Stein Gran, Vidar Davidsen, Egil Johansen, Lasse Eriksen (Paal Fredheim 29 min.), Jo Bergsvand (Pål Jacobsen 29 min.).

  

22/9 1985 Semifinale; 1.kamp:

 Vålerengen - Faaberg       3 - 3eeo. (0 - 2, 3 - 3)

 Bislett stadion. Tilskuere: 17.006

 Dommer: Thorbjørn Aass, Brage

 Mål: 24.min. 0 - 1 Kai Ole Haugstad, 29.min. 0 - 2 Arnstein Hammershaug, 55.min. 1 - 2 Vidar Davidsen (str.), 62.min. 2 - 2 Per Edmund Mordt, 73.min. 3 - 2 Paal Fredheim, 79.min. 3 - 3 Arne Martin Tøftum.

 VIF: Geir Mediås, Jan Erik Aalbu, Jo Bergsvand, Lasse Eriksen, Per Edmund Mordt, Knut Arild Løberg, Vidar Davidsen, Bengt Eriksen, Egil Johansen (Morten Hanssen 9 min.), Jørn Andersen, Paal Fredheim.

 

8/10 1985 Semifinale; omkamp: 

 Faaberg - Vålerengen       1 - 4       (1 - 2)

 Jorekstad stadion. Tilskuere: 10.850

 Dommer: Einar Halle, Molde

 Mål: 4.min. 0 - 1 Paal Fredheim, 13.min. 0 - 2 Jo Bergsvand, 16.min. 1 - 2 Torbjørn Evensen, 50.min. 1 - 3 Knut Arild Løberg, 87.min. 1 - 4 Jørn Andersen.

 VIF: Espen Muggebye, Jan Erik Aalbu, Jo Bergsvand, Lasse Eriksen, Per Edmund Mordt, Tore Nilsen, Knut Arild Løberg (Steinar Enerly 1 min.), Vidar Davidsen, Egil Johansen, Jørn Andersen, Paal Fredheim (Morten Hanssen  1 min.).

  

20/10 1985 Finale:

 Lillestrøm - Vålerengen  4 - 1       (2 - 0)

 Ullevaal stadion. Tilskuere: 18.200

 Dommer: Tore Hollung, Østsiden

 Mål: 27.min. 1 - 0 André Krogsæter, 35.min. 2 - 0 André Krogsæter, 57.min. 2 - 1 Vidar Davidsen, 74.min. 3 - 1 André Krogsæter, 84.min. 4 - 1 André Krogsæter.

 VIF: Espen Muggebye, Jan Erik Aalbu, Lasse Eriksen, Jo Bergsvand, Per Edmund Mordt, Knut Arild Løberg, Vidar Davidsen, Tore Nilsen (Steinar Enerly 10 min.), Egil Johansen (Henning Lund 2 min.), Jørn Andersen, Paal Fredheim.

 

22/9 1996 Semifinale; 1.kamp:

 Tromsø - Vålerenga         0 - 0       (0 - 0)

 Alfheim stadion. Tilskuere: 3.631

 Dommer: Jon E. Skjervold, Fet

 VIF: Tore Krogstad, Knut Aga jr. (Håvard Lunde 14 min.), Kent Karlsen, Fredrik Kjølner, Joachim Walltin, Kenneth Nysæther, Bjørn Arild Levernes, Espen Haug, Dag Riisnæs, Juro Kuvicek (Svein Erik Pettersen 1 min.), Kjetil Løvvik (Espen Musæus 5 min.).

 

2/10 1996 Semifinale; 2.kamp:

 Vålerenga - Tromsø         0 - 3       (0 - 1)

 Ullevaal stadion. Tilskuere: 6.471

 Dommer: Rune Pedersen, Sprint/Jeløy

 Mål: 40.min. 0 - 1 Jonny Hanssen, 80.min. 0 - 2 Sigurd Rushfeldt, 83.min. 0 - 3 Ole Martin Årst.

 VIF: Tore Krogstad, Håvard Lunde, Kent Karlsen, Fredrik Kjølner, Joachim Walltin, Bjørn Arild Levernes, Espen Haug, Dag Riisnæs, Kenneth Nysæther (Knut Aga jr. 26 min.), Kjetil Løvvik (Juro Kuvicek 57.min.), Kent Bergersen (Knut Aga jr. 26 min.).

 

24/9 1997 Semifinale; 1.kamp:

 Viking - Vålerenga           1 - 4       (0 - 1)

 Stavanger stadion. Tilskuere: 7.057

 Dommer: Tore Hollung, Østsiden

 Mål: 32.min. 0 - 1 John Carew, 61.min. 1 - 1 Ganiyu Owalabi, 63.min. 1 - 2 John Carew, 76.min. 1 - 3 John Carew, 89.min. 1 - 4 Håvard Lunde.

 VIF: Tore Krogstad, Thomas Berntsen, Knut Henry Haraldsen, Fredrik Kjølner, Joachim Walltin, Espen Musæus (Juro Kuvicek 23 min.), Bjørn Viljugrein, Bjørn Arild Levernes, Espen Haug (Håvard Lunde 13 min.), Fredrik Gärdeman (Dag Riisnæs 45 min), John Carew.

  

27/9 1997 Semifinale; 2.kamp:

 Vålerenga - Viking           1 - 1       (1 - 0)

 Bislett stadion. Tilskuere: 11.214

 Dommer: Terje Hauge, Lyngbø

 Mål: 5.min. 1 - 0 John Carew, 51.min. 1 - 1 Vegard Skogheim.

 VIF: Tore Krogstad, Thomas Berntsen, Fredrik Kjølner, Knut Henry Haraldsen, Joachim Walltin, Espen Musæus (Juro Kuvicek 26 min.), Bjørn Viljugrein, Bjørn Arild Levernes, Espen Haug (Kjell Roar Kaasa 10 min.), Dag Riisnæs, John Carew (Håvard Lunde 6 min.).

  

26/10 1997 Finale:   

 Vålerenga - Strømsgodset              4 - 2      (1 - 0)

 Ullevaal stadion. Tilskuere: 22.678

 Dommer: Roy Helge Olsen, Harstad IL

 Mål: 4.min. 1 - 0 Kjell Roar Kaasa, 51.min. 2 - 0 Espen Haug, 53.min. 2 - 1 Marco Tanasic, 56.min. 2 - 2 Marco Tanasic, 63.min. 3 - 2 Espen Musæus, 65.min. 4 - 2 Bjørn Arild Levernes.

 VIF: Tore Krogstad, Thomas Berntsen (Viggo Strømme 6 min.), Knut Henry Haraldsen, Fredrik Kjølner, Joachim Walltin, Bjørn Viljugrein, Bjørn Arild Levernes (Svein Erik Pettersen 4 min.), Espen Haug (Kent Karlsen 2 min.), Kjell Roar Kaasa, John Carew, Espen Musæus.

  

21/9 2002  Semifinale:

 Vålerenga - Aalesund      2 - 0      (0 - 0)

 Ullevaal stadion. Tilskuere: 11.301

 Dommer: Roy Helge Olsen, Våg IF

 Mål: 67. min. 1 - 0 Tobias Grahn, 84. min. 2 - 0 Pa-Modou Kah

 VIF: Øyvind Bolthof (Morten Bakke 1 min.), Ronny Døhli, Knut Henry Haraldsen, Erik Hagen, Tom Henning Hovi, Stian Ohr (Kjetil Rekdal 45 min.), Pa-Modou Kah, David Hanssen, Freddy dos Santos, Tobias Grahn (Knut Hovel Heiaas 2 min.), Petter Belsvik (Jonas Krogstad 45 min.).  

 

3/11 2002 Finale:

 Vålerenga - Odd Grenland 1 - 0    (1 - 0)

 Ullevaal stadion. Tilskuere: 25.481

 Dommer: Tommy Skjerven, Kaupanger

 Mål: 5.min. 1 - 0 Bjørn Arild Levernes.

 VIF: Øyvind Bolthof, Freddy dos Santos, Erik Hagen, Knut Henry Haraldsen, Tom Henning Hovi, David Hanssen, Johan Arneng, Kjetil Rekdal, Pa-Modou Kah (Ronny Døhli 41 min.), Bjørn Arild Levernes (Thomas Holm 15 min.), Tobias Grahn (Kristen Viikmäe 1 min.).

  

21/9 2005  Semifinale:

 Lillestrøm - Vålerenga       2 - 0      (2 - 0)   

 Åråsen stadion. Tilskuere: 12.156

 Dommer: Espen Berntsen, Vang

 Mål: 6.min. 1 - 0  Pål Steffen Andresen, 78.min. 2 - 0  Arild Sundgot

 VIF: Arni Gautur Arason, David Brocken, (Daniel Fredheim Holm 57 min.), André Muri, Ronny Johnsen, Tommy Stenersen (Bernt Hulsker 17 min.), Amund Skiri, Magne Hoseth (Morten Berre 57 min), Christian Grindheim, Thomas Holm, Steffen Iversen, Tore André Flo.    

  

25/9 2008  Semifinale:

 Vålerenga - Odd Grenland  2 - 1      (2 - 1)

 Ullevaal stadion. Tilskuere: 9.563

 Dommer: Espen Berntsen, Vang

 Mål: 22.min. 0 - 1 Kenneth Dokken, 31.min. 1 - 1 Mohammed Abdellaoue, 38.min. 2 - 1 Bengt Sæternes

 VIF: Troy Perkins, Jarl André Storbæk, Erik Hagen (Freddy dos Santos 68 min.), André Muri, Alan Jepsen (Ronny  Johnsen 24 min.), Lars Iver Strand, Kristofer Hæstad, Martin Andresen, Daniel Fredheim Holm (Bojan Zajic 33 min.), Bengt Sæternes, Mohammed Abdellaoue.      

  

9/11 2008  Finale:

 Vålerenga - Stabæk              4 - 1      (1 - 0)

 Ullevaal stadion. Tilskuere: 24.823

 Dommer: Svein Oddvar Moen, Haugar

 Mål: 31.min. 1 - 0 Mohammed Abdellaoue, 51.min. 2 - 0 Daniel Fredheim Holm, 55.min. 3 - 0 Mohammed Abdellaoue, 71.min. 3 - 1 Johan Andersson, 71.min. 4 - 1 Daniel Fredheim Holm

VIF: Troy Perkins (Øyvind Bolthof  1 min), Freddy dos Santos, André Muri, Kjetil Wæhler (Erik Hagen 6 min.), Allan K. Jepsen, Lars Iver Strand, Martin Andresen, Kristofer Hæstad, Morten Berre (Harmeet Singh 3 min.), Daniel Fredheim Holm, Mohammed Abdellaoue.

  

23/9 2009  Semifinale:

 Molde - Vålerenga            6 - 3eeo   (0 - 1, 2 - 2)

 Molde stadion. Tilskuere: 9.986

 Dommer: Svein Oddvar Moen, Haugar

 Mål: 45.min. 0 - 1 Harmeet Singh, 79.min. 1 - 1 Magne Hoseth ( str.), 82.min. 1 - 2 Mohammed Abdellaoue, 84.min. 2 - 2 Pape Pate Diouf, 95.min. 3 - 2 Pape Pate Diouf, 105.min. 4 - 2 Makhtar Thioune, 117.min. 4 - 3 Mohammed Abdellaoue, 120.min. 5 - 3 Makhtar Thioune, 120.min. 6 - 3 Mattias Moström.   

 VIF: Troy Perkins, Amin Nouri, Birger Madsen, Andreas Nordvik (rødt kort 77.min.), Jarl André Storbæk, Mohammed Fellah (Dawda Leigh 14 min.), Kristofer Hæstad (Bojan Zajic 74 min.), Harmeet Singh, Morten Berre, Bengt Sæternes, Luton Shelton (Mohammed Abdellaoue 48 min.).

 



 

  STØRSTE SEIRE GJENNOM TIDENE  pr. 27.4.2017

Gjelder obligatoriske kamper. Vålerenga  regner serie-, NM-cup-, E-cup- og kvalifiseringskamper som obligatoriske kamper.

11-målsseier:

12 - 1     01.05.2011          Oldenborg           B                           1. runde NM-cup

11 - 0     06.06.1937          Sørumsand          B                           1. runde NM-cup

10-målsseier:

11 - 1     13.05.2010          Oppsal                 B                           1. runde NM-cup             

9-målsseier:

9 - 0       16.06.1952          Ski IL                   H                           1. runde NM-cup

9 - 0       24.08.1958          Frigg                     B                           3. seriekamp i landsdelsserien

9 - 0       26.05.1993          Høland                 B                           2. runde NM-cup

9 - 0       10.05.1995          Nordstrand          B                           1. runde NM-cup

8-målsseier:

10 - 2     11.05.2005          Hadeland             B                           1. runde NM-cup

9 - 1       22.08.1985          Strindheim          H                           Kvartfinale i NM-cup

8 - 0       19.06.1955          Nordnes              H                           2. runde NM-cup

8 - 0       27.05.1951          Lisleby                H                           11. seriekamp i hovedserien

8 - 0       28.07.1976          Røros                   H                           3. runde NM-cup

8 - 0       19.09.1997          Runar                  H                           23. seriekamp i 1.divisjon

8 - 0       21.04.2015          Lokomotiv Oslo  B                           1. runde NM-cup 

8 - 0       26.04.2017          Gran                    B                            1. runde NM-cup

7-målsseier:

11 - 4     04.08.1935          Kapp                    B                           1. runde NM-cup

9 - 2       24.09.1995          Strindheim          H                           22. seriekamp i eliteserien

8 - 1       05.08.1928          Jessheim              H                           1. runde NM-cup

8 - 1       01.08.1932          Strong                  N                           5. kretsseriekamp

8 - 1       11.08.1946          Fremad                H                           2. runde NM-cup

8 - 1       31.05.1953          Kapp                    B                           12. seriekamp i landsdelsserien

8 - 1       22.06.1951          Furuset                B                           1. runde NM-cup

8 - 1       11.06.1961          Larvik Turn          H                           14. seriekamp i hovedserien

8 - 1       10.05.2006          Stange                  B                           1. runde NM-cup

8 - 1       02.08.2010          Start                     H                           19. seriekamp i eliteserien

8 - 1       01.05.2013           Ullern                   B                           2. runde NM-cup             

7 - 0       23.08.1936          Fossekallen         H                           1. runde NM-cup

7 - 0       04.05.1947          Oslo-Odd            N                           16. kretsseriekamp

7 - 0       12.10.1946          Reidulf                N                           13. kretsseriekamp

7 - 0       04.07.1949          Torp                     H                           2. runde NM-cup

7 - 0       29.07.1951          Årstad                  H                           1. seriekamp i hovedserien

7 - 0       15.05.1960          Brann                   H                           11. seriekamp i hovedserien

7 - 0       19.05.1963          Frigg                     B                           4. seriekamp i 1.divisjon (toppserien)

7 - 0       22.09.1963          Gjøvik/Lyn           B                           16. seriekamp i 1.divisjon (toppserien)

7 - 0       19.05.1985          Start                     B                           4. seriekamp i 1.divisjon (toppserien)

7 - 0       28.06.2000          Sogndal               B                           3. runde NM-cup

7 - 0       15.06.2005          Oslo Øst               H                           3. runde NM-cup             

6-målsseier:

7 - 1       17.08.1961          Sandefjord          H                           5. seriekamp i hovedserien/kval.serien

7 - 1       12.06.1993          Strømsgodset      H                           7. seriekamp i 1.divisjon

7 - 1       09.05.2001          Malvik                 B                           1. runde NM-cup

7 - 1       27.05.2001          Byåsen                 B                           1. runde NM-cup

7 - 1       22.10.2017          Viking                 B                            26. seriekamp i eliteserien (toppserien) 

6 - 0       06.08.1922          Nordstrand          H                           1. runde NM-cup

6 - 0       30.08.1925          Hasle                    N                           3. runde NM-cup

6 - 0       06.08.1933          Norrøna               B                           1. runde NM-cup

6 - 0       11.06.1935          Fredensborg        N                           3. kretsseriekamp

6 - 0       18.05.1939          Berger                  H                           14. seriekamp i Norgesserien, 1.divisjon

6 - 0       23.05.1946          Spartacus            N                           3. kretsseriekamp

6 - 0       23.05.1953          Drafn                   H                           11. seriekamp i landsdelsserien

6 - 0       20.06.1954          Vang                    H                           1. runde NM-cup

6 - 0       17.08.1958          Fremad                H                           2. seriekamp i landsdelsserien

6 - 0       18.06.1963          Geithus                H                           2. runde NM-cup

6 - 0       08.07.1981          Odd                      H                           3. runde NM-cup

6 - 0       08.06.1983          Lillehammer         H                           2. runde NM-cup

6 - 0       07.08.1985          Brann                   H                           12. seriekamp i 1.divisjon (toppserien)

6 - 0       30.08.1993          Åssiden               H                           17. seriekamp i 1.divisjon

6 - 0       14.09.1997          Eik-Tønsberg      B                           22. seriekamp i 1.divisjon

6 - 0       05.05.1999          Fagerborg            H                           1. runde NM-cup

6 - 0       19.07.2000          Vidar                    H                           4. runde NM-cup

6 - 0       08.06.2006          Lillehammer        B                           2. runde NM-cup

6 - 0       30.08.2007          Ekranas, Litauen    H                    2. kval.runde, UEFA-cupen (E-cupen)

 

Ikke obligatorisk kamp:

13-1        1935                      Fredensborg          -                            Privatkamp


 

 STØRSTE TAP GJENNOM TIDENE  Pr. 1.1.2014

Gjelder obligatoriske kamper. Vålerenga  regner serie-, NM-cup-, E-cup- og kvalifiseringskamper som obligatoriske kamper.

0 - 9       17.08.1930          Kvik, Halden      B                2. runde NM-cup

0 - 7       04.06.1924          Lyn                     N                4. kretsseriekamp

0 - 7       12.09.1937          Mjøndalen          B                5. seriekamp i Norgesserien, 1.divisjon

0 - 7       02.08.1938          Skeid                  H                1. seriekamp i Norgesserien, 1.divisjon

2 - 8       01.10.1989          Rosenborg          H                 21. seriekamp i 1.divisjon (toppserien)

1 - 7       26.08.1965          Lyn                     H                 13. seriekamp i 1.divisjon (toppserien)

0 - 6       05.09.1926          Fredrikstad        B                3. runde NM-cup

0 - 6       07.08.1939          Lyn                     B                 2. seriekamp i Norgesserien, 1.divisjon

0 - 6       04.08.1996          Rosenborg         B                 17. seriekamp i eliteserien

 

Ikke obligatorisk kamp:

0 - 12      29.10.1933            Fredrikstad      B                  6. seriekamp i Odd´s private pokalserie

 


 

VÅLERENGA I JUNIOR OG G-16 NM-FINALER

 

VIF i juniorfinaler. Vålerenga Fotball har 2  juniornorgesmesterskap og har vært i 5 finaler.  Finalene har blitt spilt på det ene lagets hjemmebane. Hjemmelaget er satt opp først, vinneren er uthevet.

 1954:     Brann - Vålerengen                        3 - 2

1967:     Vålerengen - Manglerud/Star       4 - 4,  3 - 2

1968:     Vålerengen - Lyn                           2 - 0

2007:     Start – Vålerenga Fotball                    2 - 1

 

Norgesmestere junior:

1967: Knut Johannesen, Svein Dahlboe, Åge Wang, Erik Karlsen, Viggo Johansen, Arne Haslie, Øivind Abrahamsen, Svein Hansen, Kjell Bjølsand, Gunnar Røkke, Terje Olsen, Roy Jansen.

 1968: Knut Fjellsgaard, Aage Wang, Erik Karlsen, Arne Haslie, Ole Bjørn Edner, Steinar Larsen, Reidar Søvik, Svein Dahlbo, Bjarne Holmen, Terje Olsen, Roy Jansen, Bjørn Dahlstrøm.

Kampfakta, juniorfinaler:
3/10 1954:  Brann - Vålerengen  3 - 2  (1 - 2)
Brann stadion. 8500 tilskuere.   Dommer: Otto Andersen, Trane IL, Bergen
Mål: 11.min. 0-1 Per Sand (str.), 13.min. 0-2 John-Arne Rossholt, 32.min. 1-2 Roald Paulsen, 49.min. 2-2 Hagbarth Jacobsen, 68.min. 3-2 Roald Paulsen.

21/10 1967: Vålerengen - Manglerud/Star   4 - 4  (2 - 1)  (4 - 4) eeo
Ullevaal stadion. 1193 tilskuere. Dommer: Alf Lundahl, Lillestrøm/Fram.
Mål: 14. min. 0-1 Steinar Larsen, 33.min. 1-1 Knut Johannessen, 38.min. 2-1 Terje Olsen, 46.min. 3-1 Terje Olsen, ca.55.min. 3-2 Eugen Martinsen, 67.min. 4-2 selvmål, 73.min. 4-3 Øyvind Gangnes,80.min. 4-4 Arild Andresen.
VIF: (antatt): Gunnar Røkke, Åge Wang, Erik Karlsen, Arne Haslie, Øyvind Abrahamsen, Kjell Bjølsand, Svein Dahlbo, Roy Jansen, Terje Olsen, Knut Johannessen, Viggo Johansen.

28/10 1967 omkamp: Vålerengen - Manglerud/Star  3 - 2  (2 - 2)
Bislett stadion.  Ca. 2-3.000 tilskuere. Dommer: Rolf Hennum Andersen, Skeid.
Mål: 11. min. 1-0 Knut Johannessen, 14. min. 2-0 Roy Jansen, 29. min. 2-1 Per Jensrud, 35. min. 2-2 Roy Krokfoss, 54. min. 3-2 Terje Olsen.
VIF: Gunnar Røkke, Åge Wang, Erik Karlsen, Arne Haslie, Øyvind Abrahamsen, Kjell Bjølsand, Svein Dahlbo, Roy Jansen, Terje Olsen, Knut  Johannessen, Viggo Johansen.

1968: Vålerengen - Lyn  2 - 0   (1 - 0)
Bislett stadion.Tilskuere: 1.485. Dommer: Kjell Wahlen, Skeid.
Mål: 24. min. 1- 0 Roy Jansen, 60. min. 2- 0 Roy Jansen.

4/11 2007: Start - Vålerenga  2 - 1  (0 - 0)
Sør Arena. Tilskuere: 1.834.
Mål: 57.min. 0-1 Glenn Roberts, 77.min. 1-1 Aram Kahlili, 80.min. 2-1 Aram Kahlili.

Røde kort: Rolf Daniel Vikstøl (Start) og Amin Nouri (Vålerenga).
VIF: Frode Larsen (Christian Bjerke inn 90) - Amin Nouri, Morten Lie, Mathias Samuelsen, Kent Brekke Jensen (Kristian Brix inn 85) – Adnan Haidar (Emilio Garcia inn 46 (Joshua King inn 85)), Fredrik Carlsen, Harmeet Singh, Kristian Brix (Dennis Obeng inn 79) - Glenn Roberts, Dennis Obeng.

2016: Molde - Vålerenga 2 - 2 eeo.  8 - 7 på straffespark

 


VIF i Gutter 16- finaler. Vålerenga Fotball har ett norgesmesterskap og har vært i 2 finaler.  Vålerenga spilte i den aller første finalen som ble arrangert i 2009. Finalene har blitt spilt på det ene lagets hjemmebane. Hjemmelaget er satt opp først, vinneren er uthevet.

2009:     Viking - Vålerenga                         2 - 0

2012:     Vålerenga - Vard                            3 - 1

 

Norgesmestere G-16:

2012: Andreas Dimmen Sæther,Nima Danai,Benjamin Jatta,Simen Olafsen,Pio Dingmeijok,Mohammed Usman Shakoor,Simen Hestnes,Hassan M. Rahmani,Bugra Bagci,Markus Lund Nakkim,Tega George,Niklas Fernando Nygård Castro,Mads Fredrik Hasle,Arvin Taravaty,Rino Falk Larsen,Kasper Hansteen,Mohammed Ofkir,Fisnik Kastrati, Ivan Tarek Fjellstad Näsberg.

Kampfakta, G-16 finaler:
17/10 2009:  Viking - Vålerenga  2 - 0  (1 - 0)

Viking Stadion. Tilskuere: 1.181.

Mål: 18.min. 1-0 Vetle Tønne, 64.min. 2-0 Mikal Hebnes Olsen.

VIF: Jonas Selaihi –  Nicholas Edgren ( Jonas Halmerast inn 51), Mathias Holmen, Marcus Kveen ( Nicholas Edgren inn 71), Marcel Wawrzynkiewicz – Ole Sandnes (Markus Thorsen inn 80), Deniz Payasli (Jens Marius Kolseth inn 63), Andreas Lund (kpt.), Lars Vincent Andersen – Chuma Anene, Håvard Nielsen.


21/10 2012: Vålerenga – Vard Haugesund  3 - 1 (3 - 0)

Vallhall arena. Tilskuere: 652.

Mål: 16.min. 1-0 Niklas Fernando Nygård Castro, 24.min. 2-0 Castro (str.), 39.min. 3-0 Simen Hestnes, 55.min. 3-1 Mats Kvalvågnes.

VIF: Andreas Dimmen Sæther (Nima Danai inn 80) - Benjamin Jatta, Simen Olafsen, Pio Dingmeijok, Mohammed Usman Shakoor - Simen Hestnes,  Hassan M. Rahmani, Bugra Bagci (Markus Lund Nakkim inn 68)- Tega George, Niklas Fernando Nygård Castro (Mads Fredrik Hasle inn 79), Arvin Taravaty (Rino Falk Larsen inn 55).


 

 

 

 TILSKUERTALL 1948-2013

Snitt år for år 1948-2012.  Sesonger utenom toppserien er uthevet i kursiv. Topp- og bunnår i toppserien er uthevet med fet skrift.

År          Totalt                  Hjemme              Borte

 48/49     5161                     7141                     3181

49/50     5496                     7321                     3672

50/51     6489                     9515                     3462

51/52     7785                     8989                     6580

52/53     4991                     6653                     3329

53/54     4490                     5332                     3649

54/55     5189                     6926                     3451

55/56     3863                     4192                     3534

56/57     3929                     4148                     3710

57/58     1487                     1634                     1340

58/59     2949                     3354                     2544

59/60     5457                     6363                     4551

60/61     3577                     4065                     3089

61/62     5868                     6825                     4912

1963      8760                     9801                     7720

1964      6278                     7365                     5192

1965      6990                     7148                     6833

1966      4941                     5861                     4120

1967      7068                     7742                     6394

1968      7031                     6934                     7128            

1969      2651                     2545                     2757

1970      1351                     1402                     1299

1971      1086                     1256                       917

1972      1040                       825                     1256

1973      2745                     3419                     2071

1974      6195                     6460                     5929

1975      5744                     5883                     5606

1976      2643                     3353                     1932

1977      8317                     9835                     6799

1978      6821                     7344                     6297

1979      7058                     7399                     6717

1980      5917                     6540                     5294

1981      9028                     10249                  7806

1982      6370                     7591                     5148

1983      8095                     9878                     6312

1984      5369                     5486                     5252

1985      4471                     4461                     4481

1986      3367                     2969                     3765

1987      3297                     2546                     4047

1988      4531                     3678                     5384

1989      4321                     3758                     4884

1990      4020                     3484                     4556

1991      1157                     1146                     1168

1992      1280                     1191                     1368

1993      1488                     1435                     1540

1994      5752                     5905                     5600

1995      5934                     6464                     5404

1996      5757                     6204                     5309

1997      3103                     4190                     2015

1998      6443                     7865                     5022

1999      6801                     6626                     6976

2000      7027                     7630                     6424     

2001      3729                     4021                     3436

2002      8310                     8762                     7859

2003      8754                     9335                     8172

2004      11783                  14392                  9174

2005      13517                  15658                  11375

2006      12121                  13871                  10372

2007      12824                  13836                  11811

2008      12045                  12700                11389

2009      10485                  10788                10181

2010       11446                  13651*                9241

2011      11057                  13331*                8783

2012       9083                   10768*                7398

2013       8421                      9897*               6946

*  Fra 2010 opplyser klubben om antall solgte billetter og ikke faktiske tilskuere.

 


 

 TILSKUERTOPPEN HJEMME   

Pr. 1. januar 2014.

20 flest besøkte obligatoriske hjemmekamper gjennom tidene. Vålerenga regner serie-, NM-cup, E-cup, Royal League og kvalifiseringskamper som obligatoriske kamper. 14 av kampene er spilt etter år 2000.

 

          Tilskuere:          Dato:                    Motstander:                Res.:    Kampart/Sted:

 1.   24.894                   23.10.05                Rosenborg                  0 - 2     25. serierunde,Ullevaal

 2.    24.302                 20.04.08                     Rosenborg                    1 - 1       4. serierunde, Ullevaal

3.      23.591                 30.10.04                     Stabæk                          3 - 0       26. serierunde, Ullevaal

4.      23.183                 27.09.04                     Tromsø                           1 - 1       22. serierunde, Ullevaal

5.      23.054                 16.05.05                     Fredrikstad                   0 - 0       7. serierunde, Ullevaal   

6.       21.539                 23.08.62                     Fredrikstad                   4 - 1       26. serierunde, Bislett

7.      20.703                 23.04.06                     Rosenborg                    0 - 0       3. serierunde, Ullevaal

8.       20.643                 12.05.06                      Lillestrøm                    0 - 1       7. serierunde, Ullevaal

9.       20.615                 02.10.80                      Mo                               2 - 0       Semifinale NM, Bislett

10.    20.477                 26.07.04                     Lyn Oslo                        1 - 2       15. serierunde, Ullevaal

11.     19.875                 06.06.49                       Fredrikstad                 1 - 3       1. seriefinale, Bislett

12.     19.468                 20.06.07                       Lyn Oslo                      0 - 0       11. serierunde, Ullevaal

13.     19.234                 28.06.09                        Rosenborg                  1 - 2       16.serierunde, Ullevaal

14.     19.163                 30.05.05                         Start                           1 - 1       9. serierunde, Ullevaal

15.     19.127                 09.05.77                         Bodø/Glimt               1 - 1       3. serierunde, Bislett

16.     18.434                 19.05.04                          Rosenborg                  2 - 2       7. serierunde, Ullevaal

17.     18.374                 11.05.02                          Lyn                             1 - 2       7. serierunde, Ullevaal   

18.     18.300                 03.09.50                         Fredrikstad                 0 - 2       4. serierunde, Bislett

19.     18.250                 27.05.62                          Steinkjer                       0 - 1       16. serierunde, Bislett

20.    18.241                 16.05.03                           Lillestrøm                    1 - 1       6. serierunde, Ullevaal

 

*         20.012                 17.04.11                          Lillestrøm                     1 - 1       4. serierunde, Ullevaal

* Offisiellt tall er antall solgte billetter. Faktiske tilskuere når ikke opp på topp 20-listen.         

 

 


 

TILSKUERTOPPEN – ALLE VIF-KAMPER

Pr. 1. januar 2014. Obligatoriske Vålerenga-kamper gjennom tidene med mer enn 20.000 tilskuere. Vålerenga  regner serie-,NM-cup-, E-cup-, Royal League og kvalifiseringskamper som obligatoriske kamper.

Tilskuere:      Dato:           Motstander:                     Res.:      Kampart:                                     H/B

1.  65.000          25.08.82      Dynamo Bucuresti           1 - 3       E-cup, serievinnere, Kval.         B   (Romania)

2.  51.000          19.09.85       Zenit Leningrad                0 - 2       E-cup, serievinnere, 1.runde   B   (Russland)

3.  38.531           03.03.04      Newcastle United             1 - 3       E-cup, Uefacupen, 3.runde    B  (England) 

4.  34.177          04.03.99       Chelsea                              0 - 3       E-cup, cupvinnere, Kvartfin.     B   (England)

5.  28.000          05.11.98        Besiktas                             3 - 3       E-cup, cupvinnere, 2.runde       B   (Tyrkia)

5.  28.000         06.08.09       PAOK Saloniki                     1 - 0       Europa League, kval. 3.runde    B   (Hellas)

7.  27.433          07.10.51       Asker                                  0 - 1       NM-cup, semifinale              N* (Ullevaal)

8.   25.481          03.11.02       Odd Grenland                   1 - 0       NM-cup, finale                       N   (Ullevaal)

9.   24.894          23.10.05       Rosenborg                         0 - 2      25. serierunde                        H (Ullevaal)

10.  24.823        09.11.08        Stabæk                                4 - 1       NM-cup, finale                        N   (Ullevaal)

11.         24.302                 20.04.08                             Rosenborg                         1 - 1       4. serierunde                                    H   (Ullevaal)

12.         23.591                 30.10.04                             Stabæk                                3 - 0       26.serierunde                                   H   (Ullevaal)

13.         23.183                 27.09.04                             Tromsø                               1 - 1       22.serierunde                                   H   (Ullevaal)

14.         23.054                 16.05.05                             Fredrikstad                        0 - 0       7.serierunde                                     H   (Ullevaal)           

15.         23.000                 26.10.80                             Lillestrøm                          4 - 1       NM-cup, finale                                N   (Ullevaal)

15.         23.000                 23.10.83                             Moss                                   0 - 2       NM-cup, finale                                N   (Ullevaal)

17.         22.678                 26.10.97                             Strømsgodset                     4 - 2       NM-cup, finale                                N   (Ullevaal)

18.         22.411                 16.05.88                             Rosenborg                         0 - 3       4.serierunde                                     B   (Lerkendal)

19.         22.168                 04.08.11                             PAOK Saloniki                 0 - 3       Europa League, kval. 3.runde       B   (Hellas)

20.         21.576                 18.10.64                             Rosenborg                         1 - 3       NM-cup, semifinale                        B   (Lerkendal)

 21.         21.539                 23.08.62                             Fredrikstad                        4 - 1       26.serierunde                                   H   (Bislett)

22.         21.398                 05.08.06                             Rosenborg                         2 - 3       16. serierunde                                  B   (Lerkendal)        

23.         21.377                 29.06.81                             Rosenborg                         2 - 2       9.serierunde                                     B   (Lerkendal)

24.         21.219                 27.06.05                             Rosenborg                         3 - 2       12.serierunde                                   B   (Lerkendal)

25.         20.717                 14.10.64                             Everton                              2 - 4       E-cup, messeby, 1.runde                B   (England)

26.         20.703                 23.04.06                             Rosenborg                         0 - 0       3. serierunde                                    H  (Ullevaal)

27.         20.643                 12.05.06                             Lillestrøm                          0 - 1       7. serierunde                                    H  (Ullevaal)          

28.         20.615                 02.10.80                             Mo                                      2 - 0       NM-cup, semifinale                        H   (Bislett)

29.         20.587                 14.09.02                             Rosenborg                         1 - 1       22.serierunde                                   B   (Lerkendal)        

30.         20.477                 26.07.04                             Lyn Oslo                            1 - 2       15. serierunde                                  H   (Ullevaal)

31.         20.152                 21.10.07                             Lyn Oslo                            1 - 3       24. serierunde                                  B   (Ullevaal)

32.         20.144                 24.08.05                             Club Brügge                      3 - 4/0-1              E-cup, Champ.League kval.2. r.            B   (Belgia)         

                                           

#             20.012                 17.04.11                             Lillestrøm                          1 - 1       4. serierunde                                    H   (Ullevaal)

#  Offisiellt tall er antall solgte billetter. Faktiske tilskuere er mindre enn 20.000.       

 

*  Nøytral bane. Begge lag står oppført som arrangør.     

  


 

 

 TILSKUERBÅNN   pr. 1.1.2014

Toppseriekamper fra 1948 med mindre enn 1.100 tilskuere:

 

               Tilskuere:          Dato:                              Motstander:                     Resultat:             H/B

(VIF mål nevnt først.)

1.               443                    07.10.90                             Moss                                   1 - 5                      B

2.               500                    28.05.50                             Selbak                                4 - 2                      B

3.               550                    30.09.90                             Fyllingen                            2 - 0                      H (Bislett)

4.               584                    09.10.88                             Sogndal                               1 - 0                      B

5.               907                    24.09.89                             Mjølner                              0 - 2                      B

6.               919                    22.06.86                             Viking                                1 - 1                      H (Bislett)

7.            1.000                    31.05.62                             Greåker                              1 - 3                      B

8.            1.001                    02.10.88                             Molde                                 0 - 2            H (Bislett)

9.            1.033                    17.10.48                             Ålgård                                0 - 0                      B

10.         1.057                    27.09.86                             Molde                                 2 - 3                      H (Bislett)

11.         1.070                    17.06.90                             Kongsvinger                      1 - 1                      H (Bislett)

 

 


HJEMMEBANE FRA 1917

Pr. 31.12. 2016

Fra  VIF ble opptatt i NFF i 1917 ble kretskampene i Oslo spilt på banene til Kristiania/Oslo fotballkrets. Fram til den landsomfattende Norgesserien begynte i 1937 ble derfor kretsens kamper spilt på Dæhlenengen, Frogner, Bislett, Ullevaal, Gressbanen (Holmen) og Jordal uavhengig av hvem som spilte mot hverandre. 

 Ullevaal Stadion som for tiden er Vålerengas hjemmebane er også Norges landslagsarena i fotball. Stadion ble åpnet i 1926 av kronprins Olav, som selv tok avspark i kampen mellom Lyn og svenske Örgryte. Ullevaal Stadion var eid av SFK Lyn men solgte i mars 2007 resten av aksjeposten sin til Norges Fotballforbund. NFF eier etter dette 100% av stadion. Publikumsrekorden på 35.000 ble satt i semifinalen i cupen i 1946. Det var imidlertid så stor tilstrømning til denne kampen at man antar at omlag 60.000 mennesker enten så eller hørte på kampen rundt stadion.

Første kamp på Vålerenga stadion spilles i september 2017.

 Her følger hjemmebane-oversikt i obligatoriske kamper med antall kamper i parentes.

Sesong:          Hjemmebane:                                   Kampsted; andre hjemmekamper:

1917                     -                                                                        Dæhlenengen, Frogner, Bygdø

1918                     Dæhlenengen                                                  -

1919                     Dæhlenengen                                                  -

1920                    Dæhlenengen (4)                                        Frogner (2)

1921                     Bislett                                                              Frogner, Dæhlenengen

1922                     Dæhlenengen (3), Frogner (3)                 Bislett (2)

1923                     Frogner (4)                                                      Holmen (1), Bislett (1), Dæhlenengen (1)

1924                     Bislett (3), Dæhlenengen (3)                        Frogner (2)

1925                     Bislett (7)                                                        Frogner (2), Holmen (2), Kadettangen (1)

1926                     Frogner (3)                                        Bislett (2), Ullevaal (1), Dæhlenengen (1),Holmen (1)

1927/28             Bislett (7)                                           Frogner (3), Dæhlenengen (2), Holmen (2), Ullevaal (2)

1929                    Bislett (3)                                         Frogner (2), Ullevaal (2), Dæhlenengen (1), Furuseth (1)

 1930                     Bislett (5)                                                        Dæhlenengen (1), Frogner (1), Ullevaal (1)

1931                     Frogner (3)                                                      Bislett (2), Ullevaal (2), Dæhlenengen (1)

1932 (Inkl. Ligaen) Bislett (4), Jordal (4)                                     Ullevaal (3), rogner (2), Dæhlenengen (1)

1933                     Frogner (3)                                                      Jordal (2), Bislett (2), Ullevaal (2)

1934                     Bislett (3)                                           Jordal (2), Holmen (1), Frogner (1), Ullevaal (1)

1935                     Bislett (3), Frogner (3)                                          Ullevaal (2), Jordal (1)

1936                     Ullevaal (6)                                                               Jordal (2), Frogner (2)

1937/38                 Jordal (8)                                                      Ullevaal (4), Bislett (1), Frogner (1)

1938/39                 Jordal (3)                                                         Ullevaal (2), Bislett (1), Frogner (1)

1939/40                Ullevaal (4), Frogner (4)                               Dæhlenengen (3), Jordal (2), Bislett (1)

1945                     Jordal (2), Dæhlenengen (2), Ullevaal (2)                   Bislett (1)

1946/47                              Jordal (14)                                                Ullevaal (5), Bislett (4), Dæhlenengen (1)

1947/48                              Bislett (4)                                                        Jordal (1), Ullevaal (1), Bygdø (1)

1948/49                              Bislett (6)                                                        Ullevaal (5), Jordal (1)

1949/50                              Ullevaal (5)                                                     Bislett (3)

1950/51                              Bislett (6)                                                        Ullevaal (3)

1951/52                              Bislett (9)                                                        Ullevaal (1)

1952/53                              Bislett (7)                                                        Ullevaal (1)       

1953/54                              Bislett (4), Ullevaal (4)

1954/55                              Bislett (6)                                                        Ullevaal (2)

1955/56                              Bislett (6)                                                        Ullevaal (3)       

1956/57                              Bislett (6)                                                        Ullevaal (3)       

1957/58                              Bislett (6)                                                        Ullevaal (3)

1958/59                              Bislett (6)                                                        Ullevaal (2)

1959/60                              Bislett (7)                                                        Ullevaal (1)

1960/61                              Bislett (8)                                                        Ullevaal (1)

1961/62                              Bislett (14)                                                      Ullevaal (4)

1963                     Bislett (8)                                                        Ullevaal (3)

1964                     Bislett (11)                                                      Ullevaal (2)

1965                     Bislett (11)                                                      Ullevaal (1)

1966                     Bislett (10)                                                      Ullevaal (2)

1967                     Bislett (9)                                                        Ullevaal (3)

1968                     Bislett (9)                                                        Ullevaal (2), Voldsløkka (1)

1969                     Bislett (6)                                                        Ullevaal (1)

1970                     Ullevaal (5)                                                     Bislett (2), Voldsløkka (1)

1971                     Voldsløkka (8)                                               Ullevaal (4)

1972                     Bislett (7)                                                        Voldsløkka (2), Ullevaal (1)

1973                     Bislett (11)

1974                     Bislett (12)

1975                     Bislett (13)                                                      Ullevaal (1)

1976                     Bislett (13)

1977                     Bislett (12)

1978                     Bislett (12)                                                      Voldsløkka (1)  

1979                     Bislett (9)                                                        Ullevaal (3)       

1980                     Bislett (13)                                                      Ullevaal (1)

1981                     Bislett (14)                                                      Ullevaal (1), Jordal (1)

1982                     Bislett (12)                                                      Ullevaal (1)

1983                     Bislett (14)

1984                     Bislett (12)                                                      Briskeby gressbane, Hamar (1)

1985                     Bislett (11)                                                      Ullevaal (4)

1986                     Bislett (14)

1987                     Bislett (12)

1988                     Bislett (13)

1989                     Bislett (7)                                                        Ullevaal (6)       

1990                     Bislett (12)

1991                     Bislett (12)

1992                     Bislett (13)

1993                     Bislett (13)

1994                     Ullevaal (12)

1995                     Ullevaal (13)

1996                     Ullevaal (16)

1997                     Bislett (16)

1998                     Bislett (14)                                                      Ullevaal (2)

1999                     Bislett (12)                                                      Ullevaal (4)

2000                     Ullevaal (15)

2001                     Ullevaal (17)

2002                     Ullevaal (16)

2003                     Ullevaal (17)                                                  Vallhall (1)

2004                     Ullevaal (15)                                                  Vallhall (1)

2005                     Ullevaal (22)

2006                     Ullevaal (16)                                               Vallhall (2), Tønsberg gressbane (1), Bislett (3)

2007                     Ullevaal (17)                                                Bislett (1)                                                       

2008                     Ullevaal (15)

2009                     Ullevaal (19)

 2010                     Ullevaal (15)

2011                     Ullevaal (17)

2012                     Ullevaal (15)      

2013                     Ullevaal  (16)

2014                     Ullevaal  (16)       

2015                     Ullevaal  

2016                     Ullevaal

2017                     Ullevaal og Vålerenga                      

 

 Hovedhjemmebane, antall sesonger:

Bislett 55, Ullevaal 26, Frogner, 7, Dæhlenengen 6, Jordal 5, Voldsløkka 1.

 

Hovedhjemmebane fra innføringen av landsomfattende serie 1937 (antall sesonger):

Bislett 46, Ullevaal 25, Jordal 4, Frogner 1, Dæhlenengen 1, Voldsløkka 1.    

  

Antall sesonger fra 1937 hvor man har spilt minst en hjemmekamp på

Bislett: 55, Ullevaal 59, Jordal 8, Voldsløkka 5, Dæhlengen 3, Frogner 3, Vallhall 3, Bygdø 1, Briskeby gressbane 1, Tønsberg gressbane 1.